توجه به اصول ارگونومی مانع تحمیل هزینه های اقتصادی برصنایع می باشد

18 آبان 1395
کارگاه ارگونومی جهت نیروهای تشکیلات بهداشت حرفه ای در صنایع تحت پوشش شهرستان بوشهر تشکیل شد.


به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر: کارگاه یک روز ارگونومی جهت نیروهای تشکیلات بهداشت حرفه ای در صنایع تحت پوشش شهرستان بوشهر با هدف ار تقاء سطح سلامت و وافزایش بازده کاری کارگران برگزار گردید.
کارشناس بهداشت حرفه ای مرکز بهداشت اظهار داشت: ارگونومي يا همان مهندسي فاكتورهاي انساني، علمي تركيبي است كه سعي دارد ابزارها، دستگاه ها، محيط كار و مشاغل را با توجه به توانايي هايي جسمي – فكري و محدوديت ها و علائق انسانها، طراحي نمايد. اين علم با هدف افزايش بهره وري، با عنايت بر سلامتي، ايمني و رفاه انسان در محيط، شكل گرفته است.
الهام فخری افزود : در نظر گرفتن اصول ارگونومي در كار، نه تنها باعث حفظ سلامت نيروي انساني و كارآمد در جوامع بشري مي‌شود، بلكه مانع تحمیل بسياري از هزينه‌هاي مالي بر اقتصاد كشور خواهدشد.
ایشان باذکر مثالی گفت: با طراحي درست و اصولي محیط كار، مي‌توان از تحمیل بيشترِ هزينه‌هايي چون هزينه از كار افتادگي، حوادث، زمان از دست رفته توليد و ضايعات اجتناب كرد. كم كردن زمان انجام كار، حذف حركات در روند كار، شيوه ارتباط با محيط بيروني، موازنه عرضه و تقاضا، بهينه سازي محيط كار، صرفه جويي در مصرف انرژي، و در يك كلام ارتقاءِ سطح سلامت انسان و شكوفايي اقتصادي، جمله مسائلي است كه با شناخت صحيح از اين دانش نوين مي‌توان به آن دست يافت
مهندس سلیمان کمالی در ادامه در خصوص روش های ارزیابی وکنترل عوامل زیان اور ارگونومی توضیحات مبسوطی را ارائه نمود.
قابل ذکر است، برگزاری کارگروه این کارگاه ، ظرف دو ماه آینده بعد از انجام ارزیابی شرکت کنندگان در صنایع  تشکیل خواهد شد.

                                                                            


کلمات کلیدی:
ارگونومی     فخری     کارگران    
تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >