کارشناس مسئول سلامت خانواده مرکز بهداشت شهرستان بوشهر:
واکسن ها سالانه از مرگ دو تا سه میلیون نفر بر اثر بیست نوع بیماری جلوگیری می کنند

3 اسفند 1400
کارشناس مسئول سلامت خانواده مرکز بهداشت شهرستان بوشهربمناسبت هفته ملی سلامت مردان گفت:واکسن ها سالانه از مرگ دو تا سه میلیون نفردرجهان بر اثر بیست نوع بیماری جلوگیری می کنند .

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر؛ دکتر طیبه احمدزاده اعلام داشت: براساس شواهد علمی و تحقیقات صورت گرفته مردان در تمام دنیا بنا به دلایل اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی کمتر از زنان به سلامتی خود توجه می کنند . بنابراین برگزاری هفته ملی سلامت مردان در اولین هفته اسفندماه   ( 7-1  اسفند ) هر سال فرصت مناسبی برای توجه به سلامت مردان در خانواده و جامعه است .
وی یکی از موضوعات محوری در این هفته را، باورهای نادرست در زمینه واکسیناسیون علیه کووید 19 دانست واعلام داشت: واکسن ها موادی هستند که بدن را برای مبارزه با یک عامل بیماری زا مثل ویروس آماده میکنند.
 این کارشناس خاطرنشان کرد: واکسن ها حاوی عامل بیماریزای غیرفعال یا ضعیف شده و یا قسمتی از ساختار یک عامل بیماریزا می باشندو قادر به ایجاد بیماری در بدن نیستند اما سیستم ایمنی را وادار به واکنش می کنند.
کارشناس مسئول سلامت خانواده مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: این واکنش باعث فعال شدن سیستم ایمنی می شود تا در صورت ورود مهاجم بتواند آن را شناسایی و برای مبارزه، پادتن (آنتی بادی) تولید کند. در واقع واکسنها سیستم ایمنی طبیعی بدن را برای مقابله با عامل بیماریزا آموزش داده و توانمند می کنند. بعد از واکسیناسیون بر علیه هر بیماری، بدن برای از بین بردن هر چه سریعتر عامل بیماری آمادگی خواهد داشت  .
واکسن کرونا به طور قابل توجهی عوارض شدید و مرگبار بیماری را کاهش می دهد.
وی اظهار داشت: واکسنها قبل از ورود به بازار بدقت و در چند مرحله بررسی میشوند. مرحله اول در آزمایشگاه، بعد برروی حیوانات و سپس بر روی انسان در سه مرحله کارآزمایی بالینی می شود تا در نهایت نهادهای مرجع آنها را تایید کنند و اجازه مصرف آنها را در سطح گسترده بدهند .
این کارشناس مسئول تاکید داشت: با اینکه واکسنها بسیار موثرند، اما فعلا هنوز باید به پوشیدن ماسک، شستشوی دستها، تهویه مناسب، فاصله فیزیکی و پرهیز از تجمع ادامه داد. واکسیناسیون به معنی کنار گذاشتن احتیاطات نیست چرا که واکسن های موجود به طور قابل توجهی عوارض شدید و مرگبار بیماری را کاهش می دهد.
دکتر احمدزاده توضیح داد: با توجه به شعار این هفته در سال جاری که " مشارکت مردان ، واکسیناسیون حداکثری ( کرونا ) ، محافظت جمعی " می باشد . از همه مردان هم استانی که تا کنون برای دریافت واکسن نوبت اول و دوم اقدام نکرده اند و یا این که جهت دریافت نوبت سوم واکسن خود مراجعه ننموده اند، دعوت میکنم تا با مراجعه به سالنهای تجمعی واکسیناسیون که در تمامی ایام هفته در دو شیفت آماده ارائه خدمت می باشند مراجعه کرده و با تزریق واکسن ، شادی و سلامتی را به خانواده خود و جامعه هدیه کنند .  
انتهای پیام/ا.س-3000


کلمات کلیدی:
واکسناسیون     کووید19         هفته     ملی     سلامت    
مردان     ایرانی    

تاریخ بروز رسانی:   3 اسفند 1400

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >