رییس مرکز بهداشت شهرستان بوشهربمناسبت هفته سما:
درصدزیادی از مرگ های ناشی از سرطان، با تغییر یا اجتناب از عوامل خطر سرطان ها قابل پیشگیری است

3 اسفند 1400
رییس مرکز بهداشت شهرستان بوشهربمناسبت هفته سماگفت:درصدزیادی از مرگ های ناشی از سرطان، با تغییر یا اجتناب از عوامل خطر سرطان ها قابل پیشگیری است.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر: مهندس حسن فخرایی اعلام داشت: براساس شواهد علمی و تحقیقات صورت گرفته مردان در تمام دنیا بنا به دلایل اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی کمتر از زنان به سلامتی خود توجه می کنند . بنابراین برگزاری هفته ملی سلامت مردان در اولین هفته اسفندماه   ( 7-1  اسفند ) هر سال فرصت مناسبی برای توجه به سلامت مردان در خانواده و جامعه است .
وی یکی از موضوعات محوری در این هفته را نقش شیوه زندگی سالم در پیش گیری از سرطان های شایع مردان دانست وخاطرنشان کرد: سرطان دومین عامل مرگ در جهان به شمار می رود. و ریه، پروستات، کلورکتال، معده و کبد شایع ترین سرطان ها در مردان  دنیا می باشد .
این مقام مسئول توضیح داد: شایع ترین سرطان ها در کل جمعیت کشور شامل سرطان های پستان، پروستات، کولورکتال، پوست و معده بوده و شایع ترین سرطان ها در مردان ایران، پروستات، معده، پوست ، کولورکتال و مثانه می باشد .
رییس مرکز بهداشت شهرستان بوشهرعنوان نمود: بین 30 تا 50 درصد مرگ های ناشی از سرطان، با تغییر یا اجتناب از عوامل خطر سرطان ها قابل پیشگیری است. حفظ وزن طبیعی ،رژیم غذایی سالم سرشار از میوه و سبزی، ورزش منظم و اجتناب از مصرف تنباکو شامل سیگار و تنباکو بدون دود، از عواملی هستند که موجب پیشگیری از بروز سرطان های مختلف می شوند.
مهندس فخرایی نقش دریافت کافی میوه ها و سبزیهای رنگی در مبارزه با بیماری ها و تقویت سیستم ایمنی فوق العاده مهم دانست و مصرف بیشتر میوه ها و سبزی ها را باعث کاهش خطر سرطان ریه، دهان، مری، معده و روده خواند.
وی کم تحرکی را یکی دیگر از عوامل خطر بیماری های مزمن و مرگ در جهان برشمرد وگفت:کم تحرکی موجب افزایش خطر سرطان، بیماری قلبی، سکته مغزی و دیابت به میزان 20 تا 30 درصد می شود. برآورد می شود که در صورت افزایش فعالیت بدنی، سالانه از 4 تا 5 میلیون مرگ جلوگیری شود.
فخرایی تاکید داشت: مصرف دخانیات منجر به افزایش خطر بسیاری از بیماری ها نظیر بیماری های قلبی عروقی، سکته مغزی، پوکی استخوان، دیابت و افزایش خطر بروز بسیاری از سرطان ها مانند سرطان های سر و گردن، ریه، معده، مری، روده، مثانه، کلیه وخون می شوند .
رییس مرکز بهداشت توصیه داشت : افرادی غیر سیگاری که در معرض دود سیگار اطرافیان خود (دود سیگار دست دوم) هستند، در معرض افزایش خطر و ابتلا به همان بیماری های افراد سیگاری قرار دارند پس با ترک سیگار به سلامت خود و دیگران کمک کنید .
انتهای پیام/ا.س-3000   

تاریخ بروز رسانی:   3 اسفند 1400

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >