ایستگاه سلامتی جهت کارکنان در موزه پزشکی شهرستان بوشهر

29 آبان 1401
بمناسبت هفته ملی خودمراقبتی ایستگاه سلامتی جهت کارکنان شهرستان بوشهر در موزه پزشکی اجرا شد.

زهرا رنجبر دهقان کارشناس مسئول آموزش وارتقای سلامت مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت:  شاخص سواد سلامت به عنوان یکی از عوامل  مهم اجتماعی موثر بر سلامت می باشد.
این کارشناس اظهار داشت: آگاه‌سازی مردم از حقوق و مسؤولیت‌های اجتماعی و استفاده از ظرفیت محیط‌های ارائه مراقبت‌های سلامت در امر خودمراقبتی فردی وسازمانی،با تحقق رویکرد جامعه  و انسان سالم صورت خواهد گرفت.
وی افزود: افزایش آگاهی و مسؤولیت‌پذیری افراد جامعه با استفاده از ظرفیت های آموزشی و رسانه‌ای بر بخش سلامت بایستی هدفمند باشد و ‌لازم است كه مردم به عنوان منابع اصلي سلامت، درحوزه خودمراقبتی توانمند شده و كنترل بيشتري بر سلامت خود، خانواده و جامعه داشته باشند.
رنجبردهقان خاطر نشان کرد: این در حالی است که شاخص سواد سلامت به عنوان یکی از عوامل  مهم اجتماعی موثر بر سلامت می باشد.
کارشناس مسئول آموزش وارتقای سلامت اضافه داشت:  از پیامدهای ناشی از كم سوادی افراد در حوزه سلامت می توان به فقر مهارت‌هاي خودمراقبتي، استفاده كمتر از خدمات پیشگیری، انتخاب های ضعیف سلامت، تأخیر بیشتر در تشخیص ها، فهم كمتر از وضعیت های پزشکی، پايبندی كمتر به دستورالعمل های پزشکی، افزايش خطر بستری شدن، وضعیت سلامت جسمی و روانی ضعیف تر، افزايش خطر مرگ و هزينه های مراقبت سلامت بیشتر اشاره نمود.
این کارشناس بیان داشت: تاکنون تعداد 60 اداره و 26 شرکت در شهرستان بوشهر ازسازمانهای حامی سلامت در حال فعالیت می باشند و تعداد 16دانشگاه شامل دولتی ، غیردولتی ، مدرسه عملیه خواهران و برادران نیز در حوزه خودمراقبتی فعالیت دارند. همچنین 218 داوطلب سلامت علاقه مند به صورت خودجوش با دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در این برنامه همکاری می کنند.
از18آبان لغایت 4آذرماه بمناسبت هفته ملی خودمراقبتی ایستگاه سلامتی جهت کارکنان شهرستان بوشهر در موزه پزشکی بوشهر با ارائه  خدمات آموزشی در حوزه دیابت ، واکسیناسیون کرونا و ارائه پمفلت ،تراکت و کتابچه های آموزشی درخصوص خود مراقبتی اجرا شد .


کلمات کلیدی:
زهرا     رنجبر     دهقان     خودمراقبتی     سواد     سلامت    
آموزش     سلامت    

تاریخ بروز رسانی:   29 آبان 1401

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >