تاریخچه بندر بوشهر

1391/2/28 0:0

بندر بوشهر مرکز استان بوشهر از استان‌های ایران است. این شهر همچنین مرکز شهرستان بوشهر نیز می‌باشد. جمعیت این شهر بر پایهٔ آمار آخرین سرشماری  برابر با 213060 نفر است . بیشتر مردم بوشهر به زبان فارسی تکلم می‌کنند. بندر امروزی بوشهر را نادرشاه افشار در ۱۷۳۶ میلادی رونق دوباره بخشید. نام این محل پیش از آن ریشهر بود. خود نام بوشهر پیشینه‌ای دیرینه دارد.گویش قدیمی شهر بوشهر گونه‌ای از زبان فارسی است که به گویش بوشهری موسوم است.

بیشینه :

بنای بوشهر را به اردشیر ساسانی نسبت داده‌اند ولی بوشهر کنونی که تاریخچه ۱۵۰ ساله دارد را «ابومهیری» پسر شیخ ناصرخان (ناخدا باشی کشتی‌های نادرشاه) در سال هزار و صد و پنجاه ه. ق پایه‌گذاری کرد، علت تاسیس این شهر به دلیل این بود که نادر شاه می‌خواست بندری در جنوب بسازد و همچنین نیروی دریایی را تاسیس کند[۶] این بندر چنان پر رونق شد که به عنوان رقیب بزرگی برای بندر بصره به حساب می‌آمد. این شکوفایی تجاری تا آنجا پیشرفت که «حاج محمد شفیع» اجازه چاپ و نشر اسکناس رایج بوشهر را به دست آورد و این امتیاز تا برقراری بانک شاهی، در بوشهر باقی بود. بندر بوشهر از اولین مراکزی بود که دارای صنعت چاپ سنگی شد و همچنین بعدها در صنعت یخ سازی و برق پیشرو بود، مردم این شهر از اولین مردمان ایران بودند که با نشریات و مجلات آشنا شدند از اولین نشریات بوشهر می‌توان به روزنامه‌های مظفری. خلیج ایران و ندای جنوب اشاره کرد، همچنین به دلیل رونق و موقعیت خاص اولین نمایندگی‌های شرکتهای تجاری و کنسولگری دولت‌های خارجی از جمله بریتانیا، آلمان و روسیه و امپراطوری عثمانی در این شهر دایر شد .

محلات و مراکز شهری :

چهار محلهٔ قدیمی بوشهر عبارت‌اند از دهدشتی، شنبدی، کوتی و بهبهانی. از دیگر محله‌های این بندر می‌توان از سنگی، صلح‌آباد، جفره، بن‌مانع، شکری (بهشت صادق)، هلالی، باغ زهرا، جبری، باهنر، باغ نار، بیسیم، مدرس، شهید عاشوری، فرودگاه، جلالی، بهمنی، دواس، خواجه‌ها، شهید ماهینی، فضیلت، عالی‌آباد، رایانی، سبزآباد، سرتل، نیروگاه اتمی، نیدی، چهارصد دستگاه و ملاصدرا نام برد. محلات سنتی ساحلی یا قطب‌های صیادی محلی که در دو قسمت شرق و غرب بوشهر قرار دارند، شامل محلات جفره (مفگه)، صلح‌آباد و جبری می‌گردد. و نیز محلات جنوبی تنگک غریب به دیگر نام تنگک صفری و نیز تنگک اول، تنگک محمد جعفری به دیگر نام تنگک رئیسی و نیز تنگک دوم، تنگک زنگنه به دیگر نام تنگک سوم. همچنین پایگاه ششم شکاری و پایگاه منطقه دوم دریایی از مراکز مهم نظامی بندر بوشهر می‌باشد .

شماری از بیمارستان‌های بندر بوشهر عبارتند از:

بیمارستان فاطمة زهرا (س) بوشهر، بیمارستان بنت الهدی بوشهر، بیمارستان پایگاه هوایی، بیمارستان نیروگاه اتمی بوشهر، بیمارستان تأمین اجتماعی بوشهر، بیمارستان کودکان حضرت علی‌اصغر بوشهر، بیمارستان امیر المومنین، بیمارستان دی و بیمارستان ۲۴۰ تختخوابی بوشهر .

فرودگاه :

بندر بوشهر دارای یک فرودگاه بین‌المللی است که جزو سه فرودگاه قدیمی کشور می‌باشد. پروازهای بین‌المللی این فرودگاه به کشورهای عراق، سوریه، عربستان سعودی و کشورهای حوزهٔ خلیج فارس چون امارات متحده عربی انجام می‌شود. پروازهای داخلی نیز در مسیرهای بوشهر به تهران، جزیره کیش، اصفهان، شیراز، مشهد، عسلویه و خارک انجام می‌شود. میانگین پرواز از فرودگاه بین المللی بوشهر ۷۰ پرواز در هفته می‌باشد. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این فرودگاه بدون سانحه بودن آن است.

روز ملی شهر بوشهر :

۱۸ اسفند ماه سالروز تاسیس مدرسه سعادت، روز بوشهر، گنجینه خلیج فارس لقب گرفته‌است. همه ساله مؤسسه فرهنگی ورزشی شهرداری بندر بوشهر با مشارکت ستاد بزرگداشت روز بوشهر اقدام به برگزاری مراسم روز بوشهر می‌نماید. 

موقعیت شهرستان :

شهرستان بوشهر از شمال به شهرستان گناوه، از شرق به شهرستان دشتستان، از جنوب به شهرستان تنگستان و از غرب به خلیج فارس منتهی می شود.

جمعیت شهرستان :

جمعیت شهرستان بوشهر در حدود ۲۸۷۹۱۴ نفر می‌باشد. این شهرستان از دو بخش مرکزی و خارک تشکیل شده‌است .

 


تاریخ بروز رسانی:   22 خرداد 1391

تعداد بازدید:   ۱

 


چاپ
< >